Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy, ale również moment, w którym warto pamiętać o bezpieczeństwie – zarówno w świecie rzeczywistym, jak i tym wirtualnym, w Internecie. Dziś pojawiła się znowu biała aura, więc koniecznie trzeba skorzystać z okazji, jakie daje nam śnieg – narty, sanki, skitury, lodowisko, lub swobodna zabawa w gronie rodzinnym i koleżeńskim na świeżym powietrzu. Wymienione wyżej aktywności gwarantują dobrą zabawę, satysfakcję, wspaniałe samopoczucie i mogą być genialną okazją do budowania i umacniania relacji z innymi ludźmi 😊
Jeśli z różnych względów trzeba część tego czasu spędzić w domu, to też warto go zaplanować i uwzględnić w tych planach najbliższych i przyjaciół. Wspólny, dobry film, gra planszowa, wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków, dobra książka a może ciekawe i budujące nas wspólne zadanie? 😊 Mamy wielką dowolność i spore możliwości, by czas ferii zimowych przeżyć pięknie, radośnie i bezpiecznie.
Gdyby jednak się zdarzyło, że ktoś będzie potrzebował pomocy, to poniżej umieszczamy kilka numerów telefonów pod które warto w takich sytuacjach dzwonić. W świecie wirtualnym dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się tzw. Challenge’e – wyzwania. Niestety, niektóre z nich mogą być niebezpieczne i prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia. Kochani młodzi Przyjaciele – bądźcie tu szczególnie ostrożni i przezorni, nie dajcie się wciągnąć w coś, co byłoby dla Was i Waszych bliskich niszczące i krzywdzące. Pamiętajcie, że NIE MUSICIE NIKOMU UDOWADNIAĆ SWOJEJ WARTOŚCI ani zapewniać o swoich umiejętnościach. Prawdziwy, dobry challenge to taki, gdzie człowiek staje się lepszy dla siebie i dla drugiego człowieka, nikogo nie krzywdzi, nie eksperymentuje na swoim zdrowiu ani na zdrowiu innych.
Drodzy Rodzice/opiekunowie prawny pamiętajcie, że Wasze dzieci Wam bardzo ufają, że na Was polegają. Mądre stawianie granic, również na płaszczyźnie korzystania z Internetu, może być czasem trudne a nawet przykre, gdy Wasze dziecko się buntuje. Jednak pamiętajcie, że dziecko potrzebuje mądrych, dobrze wytłumaczonych granic. Potrzebuje z Wami rozmawiać, spierać się, potrzebuje z Wami być, nie bójcie się tego.
Na co warto zwrócić uwagę?
- Bądźcie czujni i reagujcie, jeśli zaobserwujecie niepokojące zachowania u swoich dzieci lub u ich kolegów i koleżanek.
- Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, bądźcie dla nich wsparciem, by nie ulegały presji rówieśników – jeśli coś wydaje Wam się ryzykowne, prawdopodobnie takie jest.
- Zwracajcie uwagę na konsekwencje – niektóre challenge’e mogą prowadzić do urazów, problemów prawnych czy ośmieszenia w sieci.
- W Internecie nic nie ginie – zdjęcia i filmy mogą zostać wykorzystane wbrew Waszej i dziecka woli. Niech nie braknie roztropności i odpowiedzialności w tym, co jest publikowane w sieci.
- Poruszajcie temat empatii i wrażliwości. Sposób, w jaki traktujemy drugiego człowieka, również tego bardzo młodego może być albo budujący i wspierający, albo destrukcyjny, niszczący. Sposób, w jaki się do siebie odnosimy, sposób, w jaki o sobie mówimy ma duże znaczenie. Dzieci i młodzież uczą się tego od dorosłych - najpierw tych najbliższych z domu, a potem również innych dorosłych, których spotykają na swojej drodze.
- Pamiętajmy, że ferie to czas na relaks i przyjemności – warto spędzić go mądrze i odpowiedzialnie!
Dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego działa także czat zaufania dla dzieci i młodzieży, gdzie można anonimowo porozmawiać z psychologiem o swoich problemach i emocjach. Jest on dostępny codziennie od 14:00 do 22:00.
Więcej informacji znajdziecie tutaj:
https://800119119.pl/czat-zaufania/
Gdzie można szukać pomocy?
Numery alarmowe
800 119 119
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
(linia oraz czat czynne codziennie w godz. 14:00-22:00, połączenie bezpłatne i wejście bez logowania na https://800119119.pl/czat-zaufania/)
800 100 100
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00 i dodatkowo w czwartki w godzinach 16:30-20:30, połączenie bezpłatne)
800 800 602
Telefon kontaktowy dla rodziców i opiekunów dzieci w kryzysie
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-19:00, połączenie bezpłatne)
801 140 068
Pomarańczowa Linia
program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i eksperymentujących z narkotykami
(linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 20:00)
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo
116 123 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych, czynny od godziny 14:00 do 22:00, od poniedziałku do piątku
800 70 22 22 – Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym Fundacji ITAKA
800 080 222 – Całodobowa Bezpłatna Infolinia dla Dzieci i Młodzieży, Rodziców oraz Nauczycieli.
112 - Numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia